איך ניתן למנוע עסקת מקרקעין עם מישהו שיש נגדו צו הוצאה לפועל

עסקאות מקרקעין, או כמו שהן מוכרות יותר בציבור – עסקאות נדל"ן, מאופיינות בסכומים הגבוהים שמעורבים בהן.

אם בעסקת סחר אחרת, למשל קנייה או מכירה של רכב, מושקעים סכומים של עשרות או מאות אלפי שקלים, בעסקאות מקרקעין מדברים במונחים של מיליונים, ולעיתים גם עשרות מיליונים.

ניקח לדוגמא מקרה בו ירשתם מגרש או חלק ממגרש, ואתם רוצים למכור אותו. משטח של 500 מטרים רבועים תוכלו להוציא גם שלושה מיליון שקלים, תלוי בסביבה של המגרש. כשאתם עושים עסקאות בהיקף כל כך גדול, אתם רוצים להיות בטוחים שתקבלו את הכסף שמגיע לכם, ושאתם חותמים על חוזה עם אדם אמין.

לעיתים יש נוכלים המנסים להפיל בפח אזרחים תמימים כשהם מביעים עניין לחתום על עסקת מקרקעין עם אותם האזרחים הרגילים ושומרי החוק. למשל אם אין לאותו אדם את היכולת לשלם את הסכום שנקבע מפני שיש נגדו צו הוצאה לפועל, או שהוא מוכר את המגרש כשיש נגדו צו הוצאה לפועל ואז רשויות הגביה יחרימו את המגרש למרות שכבר שילמו עליו.

בטקסט הזה נמנה שלוש דרכים איך ניתן להימנע מעסקת מקרקעין עם מישהו שיש נגדו צו הוצאה לפועל, בתקווה שנוכל לעזור לכמה שיותר אנשים לשמור על עצמם ועל הכסף שלהם מפני נוכלים. אבל לפני כן – אם נפלתם קורבן לנוכל, חשוב שלא תוותרו על הכסף שלכם ותפנו לעורך דין ייצוג בהוצאה לפועל.

 

חיפוש בגוגל

הפתרון הראשון שנציע הוא גם הכי פשוט – חיפוש באינטרנט. הכניסו את שמו של האדם שאתם חושבים לחתום איתו על עסקה בגוגל או בכל מנוע חיפוש אחר שאתם משתמשים בו, וראו אלו תוצאות עולות. אם מדובר בנוכל יכול מאוד להיות שהוא כבר ניצל מישהו אחר, ויש נגדו אזהרות בפייסבוק או בפורומים שונים.

 

בדיקה במרשם החייבים המוגבלים בביצוע

הפתרון השני הוא עדיין חינמי, אבל מעט יותר מורכב. למדינת ישראל יש מאגר בו כתובים הפרטים של כל האנשים שיש נגדם צו הוצאה לפועל. אתם יכולים להכניס את הפרטים של הצד השני בעסקה בחיפוש של המאגר, כדי לוודא שהוא לא מופיע בו.

 

בדיקת נאותות על ידי חברה חיצונית

הפתרון השלישי אמנם עולה כסף, אבל הוא הרבה יותר מקיף. ישנן מספר חברות בישראל המציעות שירותי בדיקת נאותות לכל מי שמעוניין בכך. במסגרת הבדיקה החברה תיצור קשר עם כל הגורמים הרלוונטים, כולל הבנקים ומשרדים ממשלתיים כדי לוודא שמולכם עומד איש ישר ללא חובות.

 

סיכום

לסיכום, כשאתם מתכוונים לחתום עסקאות מקרקעין בהיקף של מיליוני שקלים, כדאי שתוודאו שהצד שמולכם מתכוון למסור את החלק שלו. כדאי לוודא את העניין בין אם אתם המוכרים ובין אם אתם הקונים. השתמשו בדרך אחת או יותר מהדרכים שהצענו כאן כדי לסגור את העסקה בראש שקט.

 

משקל