כיצד ניתן לקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי?

מהי קצבת הנכות אשר ניתנת מהמוסד לביטוח הלאומי ומי זכאי לקבל אותה? מי קובע את אחוזי הנכות שתקבלו? והיכן מגישים את הבקשה לקבלת קצבת נכות? במאמר הבא נענה לכם על כל השאלות האלו ונתאר את מדרגות אחוזי הנכות שמקנות קצבאות לצד מידע רלוונטי נוסף בנושא.

 

מהי קצבת נכות?

קצבת נכות כללית הינה קצבה שניתנת אחת לחודש מהמוסד לביטוח לאומי. מטרתה של הקצבה היא לסייע למי שלא יכול לקבל שכר בעבור עבודה, עקב מצבו הבריאותי או עקב בעיות רפואיות. בניגוד למיתוס הנפוץ, קצבת נכות לא ניתנת רק למי שמובטל או לא יכול לעבוד כלל, אלא גם למי שמרוויח פחות מ-60% מהשכר הממוצע שבמשק. גודל הקצבה נקבע על פי פרמטרים שונים.

 

מי הם הזכאים לקצבה?

אפשר לקבל קצבה במידה ואתם נכנסים תחת הרובריקות המפורטות להלן:

  • מי שלא יכול לעבוד או לחילופין שהכנסתו הינה פחות מ-60% של השכר הממוצע כיום במשק.
  • תושבי הארץ
  • אנשים החל מגיל 18 ועד לגיל הפרישה
  • מי שמוגדר כנכה רפואי, כשההגדרה לנכות רפואית נקבעת על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח הלאומי. אחוזי הנכות הזכאים לקצבה הם 60% ומעלה, או לחילופין 40% נכות משוקללים כשאחת המוגבלויות הינה בעלת ערך של 25%.
  • אנשים בעלי דרגת אי כושר, כשדרגת אי הכשירות נקבעת גם היא על ידי הועדה הרפואית והיא מתייחסת, למצב רפואי אשר גורם לאובדן של כושר השתכרות ברמות של 60%/ 65%/ 74%/ 100%.

חשוב לדעת כי חישוב אחוזי נכות בביטוח לאומי נקבעים על ידי הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, וגם כי ניתן לערער עליהם במצב של אי הסכמה עם הקביעה.

 

איך מגישים בקשה לקצבת נכות?

כדי לקבל קצבת נכות עליכם להגיש בקשה לביטוח הלאומי. אפשר לעשות זאת בעזרת מספר ערוצים: דואר, פקס, תיבות השירות של סניפי ביטוח הלאומי או באתר של ביטוח לאומי. הטופס שעליכם להגיש נקרא "טופס תביעה לנכות כללית". יש לשים לב למלא את כלל הנתונים הרלוונטיים, כפי שיפורט בטופס ולצרף, כמה שיותר מסמכים רפואיים וטפסים תומכים שיסייעו לכם להציג כי אתם עומדים בקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי. שיעורי קצבת הנכות משתנים משנה לשנה ותלויים באחוזי הנכות.

 

סיוע בהגשת הבקשה

לעתים, הבירוקרטיה והתהליך המתמשך מול המוסד לביטוח הלאומי יכולים להיות מייגעים. כדי להגיש בקשה ולהגדיל את הסיכויים לקבל את קצבת הנכות, ניתן להיעזר באנשי מקצוע בתחום שיעזרו לכם לאגד את הטפסים הדרושים ולנהל את התהליך מול הביטוח הלאומי. מעבר לכך, פעמים רבות אחוזי הנכות שמתקבלים הם על הסף, כך שלא תינתן קצבת הנכות. לכן, ישנה חשיבות מירבית לאדם מקצועי שיסייע לכם בתהליך.

לסיכום, כדי להגיש בקשה לקצבת נכות ישנם קריטריונים שעליכם לעמוד בהם. תצטרכו להגיש בקשה עם הטפסים הנדרשים באתר הביטוח הלאומי ולהיעזר בסבלנות רבה כיוון שמדובר בתהליך ארוך.

עורך דין ביטוחים