תהליך גירושים לאחר חתונה אזרחית: מה אומר החוק בישראל?

אם יש דבר אחד במדינת ישראל שהוא סלע מחלוקת משמעותי בין קבוצות אוכלוסייה שונות, כמובן מדובר על הזכות לחופש דת וחופש מדת.

יותר ויותר ישראלים לא רוצים לקשור את חייהם בטקסים דתיים שונים, ולכן בוחרים שלא להתחתן בעזרת הרבנות. בין שמדובר על חתימה על הסכם או נישואין אזרחיים במדינות זרות, על פניו נדמה שעברתם את המשוכה הדתית.

אבל מה באמת קורה, ברגע שבו אתם מחליטים לפרק את מערכת היחסים ולצאת לחיים עצמאיים בפרק ב? או אז מתחילים העניינים להסתבך, במיוחד מפני ש החוק בישראל מחייב אתכם להליך גירושין דתי.

גם אם אתם חיים כל החיים שלכם על פי אורחות חיים חילוניים, ואין כל זיקה לדת, אתם נדרשו לעבור את ההליך דתי בשביל לפרק את מערכת היחסים שלכם.

 

איך זה נראה בפועל?

ברגע שהחלטתם לפרק את מערכת היחסים המשפחתית והזוגית, ולצאת לפרק ב, אין כל משמעות לאופן שבו התחתנתם. באופן פורמלי הרבנות אינה מכירה בנישואין אזרחיים כנישואין שתקפים על פי החוק בישראל. אבל, לצרכי גירושין הרבנות בהחלט מסוגלת לקבל את הזוגות שבחרו להתחתן בהליך אזרחי, מתוקף החוק בישראל. החוק מציין כי רק לבתי הדין הרבניים יש את הסמכות הבלעדית והייחודית לדון בענייני הנישואין והגירושין. המטרה של אנשי הרבנות, היא למנוע עד כמה שאפשר מצב שבו אישה מביאה לעולם ילד שנחשב ממזר –  ילד שנולד לאם ואב כאשר האב הוא אינו בעלה. ולכן בתי הדין הרבניים נדרשים לדון גם בחתונות אזרחיות.

במידה ואתם מעוניינים להתגרש באופן אזרחי, רגע לפני שאתם מפרסמים מודעת Save A Date לגירושין, חשוב שתדעו שמדינת ישראל מכירה בגירושין אזרחיים אשר התרחשו רק בכמה מדינות מאוד מסוימות. ולכן חשוב לוודא שאתם נוסעים להתחתן באותן המדינות, ובמקרה הצורך גם נושאים להתגרש בבתי המשפט של אותן מדינות.

 

החלטות חשובות שקובעות את החיים שלכם

כבר עכשיו, אתם צריכים לקחת את ההחלטות המתאימות לאורח החיים שלכם מתוך הסתכלות ריאליסטית על כלל האפשרויות. אי אפשר להיכנס למערכת יחסים ולהיות בטוחים שאתם לא תתגרשו. זוהי הנחת עבודה נאיבית. ולכן אם אתם רוצים להבטיח חתונה אזרחית וגירושין אזרחיים, השקיעו זמן ומאמץ בבחירת המדינה בה תבצעו את התהליך.

גירושין בראי החוק החוק הישראלי מחייב גירושין בתוך בתי הדין הרבניים, על אף שאילו אינם מכירים בתהליך נישואין אזרחי. זאת מתוך רצון למנוע מצב של ממזרות.
תהליך גירושין מלא ומפורט הגירושין ברבנות, גם עם התחתנתם בהליך אזרחי הם גרושים דתיים לכל דבר, כך שאתם צריכים להיות מוכנים לאופן הדיונים בתיק.
גירושין אזרחיים במדינות החתונה אם בחרתם להתחתן באחת מהמדינות שבהן מכירה מדינת ישראל בגירושין אזרחיים, ניתן לפנות אל בית המשפט במדינה בה התחתנתם ולהגיש בקשה להתגרש.

 

ריב על רכוש