3 סיבות בגללן תהיו זכאים לפטור ממס הכנסה?

פטור ממס הכנסה הוא הטבה משמעותית עבור אנשים רבים. על מנת לקבל את הפטור המיוחל, עליכם יהיה לעמוד במספר תנאים ולהגיש בקשה בהתאם. אמנם מדובר בתהליך בירוקרטי בעיקרו, אך התוצאה הסופית יכולה להיות שווה לכם הרבה כסף. אז מהן הסיבות בגללן ניתן לקבל פטור ממס הכנסה?

 

מס הכנסה ואנחנו

כל אזרח ישראלי מעל גיל 18 ובעל סף הכנסה מסוים, חייב להפריש מהכנסתו החודשית סך מסוים, הנקבע בהתאם לגובה ההכנסה, נקודות זיכוי המס ופרמטרים נוספים. לצד חובת תשלום מס ההכנסה המוכרת לכולנו, לא רבים מודעים לכך שניתן לקבל פטור ממס הכנסה וזאת כחלק מההטבות והזכויות הסוציאליות שממדינת ישראל מעניקה לאזרחיה.

מַס הַכנָסָה

מהן הסיבות בגללן ניתן לקבל פטור ממס הכנסה?

הזכאות לקבלת פטור ממס הכנסה מגיעה לזכאים בשל מגוון סיבות, כאשר העיקריות מביניהן הן:

 

הכנסה נמוכה

ככל וההכנסה השנתית שלכם אינה עומדת בתנאי הסף הקבועים בחוק, הרי שתוכלו לקבל פטור מתשלום מס הכנסה בהתאם.

 

פנסיונרים וחיילים

פנסיונרים שהגיעו לגיל פרישה והמשיכו לעבוד על אף בעיות רפואיות שהיו להם, כמו גם חיילים משוחררים בתקופה של שנתיים לאחר שחרורם, יהיו זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה.

חיילים

בעיות רפואיות

תאונות, פציעות, מחלות ומומים מולדים הם חלק מהסיבות הרפואיות בגינן ניתן לקבל פטור ממס הכנסה. בין המחלות הנמצאות ברשימה המזכה בפטור ממס הכנסה נמצאות: מחלת הסרטן, פרקינסון, אי ספיקת כליות ועוד.

 

כיצד נוכל לדעת האם מגיע לנו פטור ממס הכנסה?

בכל הנוגע לזכאות לקבלת פטור ממס הכנסה עקב מצב רפואי, הרי שנדרש לעמוד בשני תנאים בסיסיים בכדי לקבל את הפטור: אחוזי נכות בשיעור העולה 90% וקביעת הנכות לתקופה העולה על חצי שנה. בנוסף, ניתן לבדוק את זכאותכם באמצעות סימולטורים שונים של המוסד לביטוח לאומי וכן באמצעות חברה מקצועית ומנוסה בתחום, שתלווה אתכם בכל התהליך.

 

כיצד מקבלים פטור ממס הכנסה?

לאחר שבדקתם האם אתם זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה, מתחיל שלב איסוף המסמכים הרפואיים, באופן המחזק את טענותיכם ומעיד על מצבכם הרפואי והמגבלות הנובעות ממנו. את המסמכים הרפואיים יש לצרף אל טופס בקשה ייעודי, לשלם אגרה במשרדי השומה או בביטוח לאומי ולהמתין לוועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי.

לפני קבלת הזימון לוועדה הרפואית, רופא מומחה של ביטוח לאומי יבחן את הבקשה והמסמכים הרפואיים שצורפו. ככל והרופא יחליט שהבקשה מוצדקת, הרי שתקבלו זימון לוועדה הרפואית, בה הרופא יבחן את המקרה לעומק ואף יערוך בדיקות משלו. בסיום התהליך, יקבע הרופא את מידת הזכאות ואחוזי הנכות הרפואית.

 

לסיכום

זכאות לפטור ממס הכנסה מגיעה בשל מגוון סיבות ובין העיקריות מביניהן נמצאות: פנסיונרים וחיילים משוחררים, הכנסה שנתית נמוכה ומצבים בריאותיים שונים. תהליך קבלת הפטור מתחיל באיסוף מסמכים רפואיים והגשת הבקשה ומסתיים בקביעת הוועדה הרפואית אודות הזכאות ושיעור אחוזי הנכות.

מס הכנסה