4 מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה לצמיתות

אם אתם סובלים חלילה ממחלה כרונית או קשה ויחד איתה אתם עובדים או לחילופין מקבלים קצבה החייבת במס, ייתכן מאד כי אתם זכאים לפטור ממס הכנסה אשר יאפשר לכם לא לשלם מידי חודש למס ההכנסה וכך תוכלו לחסוך מידי שנה אלפי עד עשרות אלפי שקלים.

 

מה זה פטור למס הכנסה?

האזרח הסטנדרטי בישראל, נדרש לשלם מס לפי מדרגות המס השונות ובכך הוא משתף את המדינה מרווחיו, הן כשכיר והן כעצמאי. אך, קיימות מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה אשר מאפשרות לחולה בהן לקבל פטור ממס הכנסה, מה שאומר שמעתה והלאה ואולי אף באופן רטרואקטיבי, הוא לא יידרש לשלם מס הכנסה על הכנסותיו השונות.

פטור ממס הכנסה

עיוור בשיעור 100 אחוזי נכות

עיוור אשר קיבל 100 אחוזי נכות לצמיתה עקב עיוורנו, ויחד עם זאת הוא עובד או מקבל קצבאות שונות החייבות במס, זכאי לפטור של מס הכנסה בעקבות העיוורון שלו. במקרה בו נקבע העיוורון גם רטרואקטיבית, ייתכן כי הוא יהיה זכאי להחזר מס בעקבות הנכות שלו, מה שיאפשר לו לא רק לחסוך תשלומים בהווה, אלא אף לקבל החזר על העבר.

 

מחלת סרטן המזכה בפטור ממס הכנסה

אנשים הסובלים ממחלת הסרטן ומתמודדים עימה בגבורה, במקרה בו הם מצליחים גם לשלב עבודה במערך החיים שלהם, פעמים רבות הם זכאים לפטור ממס הכנסה לצמיתות עקב המחלה. כדי שהם יקבלו את הפטור ממס הכנסה, על ביטוח הלאומי לקבוע להם לפחות 89 אחוזי נכות לצמיתה, כאשר גם קביעת נכות זו יכולה לזכות בהחזר מס רטרואקטיבי.

 

מחלת הפוליו יכולה לזכות בפטור ממס לצמיתות

אנשים אשר לקו במחלת הפוליו והם ממשיכים להתמודד איתה לצד עבודתם כשכירים או כעצמאיים, יכולים להיות זכאים לפטור ממס הכנסה לצמיתות במידה והביטוח הלאומי קבע להם לפחות 89 אחוזי נכות עקב מחלתם. גם במקרה זה הפטור יכול לזכות גם באופן רטרואקטיבי על ידי החזר מס.

 

נפגעי פעולות איבה

נפגעי פעולות איבה אשר נשארו עם נכות עקבת פעילות האיבה, יכולים להיות זכאים פעמים רבות לפטור מלא ממס ההכנסה ולצמיתות. במקרה זה יש השפעה גם לסוג המחלה שנקבעה בעקבות פעולת האיבה וגם לגורם שלה – שהוא פעולת האיבה ויש לו השפעה על כלל שקלול הנתונים שמשפיעים על קבלת הפטור לצמיתות ממס הכנסה.

 

מקבלים גם החזר רטרואקטיבי!

פעמים רבות, לאחר שהגשתם מסמכים ומצאתם את עצמכם זכאים לפטור ממס הכנסה לצמיתות, יש לדבר השפעה גם על החזר מס על כמה שנים אחורה באופן רטרואקטיבי. קריטי לדעת כי החזר המס ניתן רק עד שש שנים אחורה, מה שאומר שיש להתחיל בתהליך ההחזר מוקדם ככל האפשר.

 

לסיכום

המחלות הנפוצות שיכולות לזכות בפטור ממס הכנסה לצמיתות, הן: עיוור בשיעור נכות גבוה, אנשים שחולים במחלת הסרטן, או במחלת הפוליו ונפגעי פעולות איבה.

מחלות