5 טיפים לבחירת בית האבות המתאים עבורכם

בחירת בית אבות היא משימה מורכבת שמחייבת השוואה והיכרות עם האפשרויות שעל הפרק. במאמר הבא נסביר מאיפה להתחיל ועל מה לשים דגש. רוצים לבחור בית אבות שמתאים לכם? הנה כמה שיקולים שכדאי לכם להציב בראש סדר העדיפויות:

 

בררו האם מדובר בבית אבות שנמצא תחת פיקוח

בית האבות המתאים עבורכם חייב להיות תחת פיקוח. אין סיבה לבחור בית אבות שלא נמצא תחת פיקוח, גם אם המשמעות היא לכאורה חיסכון בהוצאות. למעשה, את הפיקוח כדאי לבדוק עוד לפני שמבררים לגבי שאר התנאים בבית האבות. מידע דרך גוף כמו בשיבה טובה למשל מאפשר לדעת איזה בית אבות מפוקח גם מטעם משרד הבריאות וגם מטעם משרד הרווחה. כדי לקבל את הרישיון כפי שנקבע בחוק.

 

התאימו את השירותים להעדפות שלכם

בית אבות מודרני אמור להציע מגוון רחב של שירותים שונים ואף לרכז אותם תחת קורת גג אחת. מבחינתכם, השאלה היא לא רק איזה שירותים או פעילויות יש בכל בית אבות, אלא גם עד כמה הם מתאימים עבורנו. התאמת השירותים להעדפות משפיעה על איכות החיים שלכם בבית אבות ועל התחושה הכללית. על קצה המזלג, כדאי גם להזכיר שירותים חשובים ובהם חוגים, מועדון, פיזיותרפיה, פעילות חברתית, ריפוי בעיסוק או כמובן טיפול סוציאלי וטיפול רפואי.

 

בדקו מי קבוצות הזכאות

קבוצות הזכאות של בית האבות מאפשרת לדעת מראש מה יהיה הרכב הדיירים. בשלב הראשון, צריך לאפיין את הבעיה ולהפריד בין קשישים סיעודיים, קשישים עצמאיים וקשישים תשושים. בשלב השני, ניתן לבדוק אילו קבוצות זכאות משרת כל בית אבות. בית אבות גדול שמתאים לקבוצות זכאות שונות יכול לספק יתרונות רבים עבור קהל היעד. כמו כן, זה מבטיח טיפול מלא ומקיף בכל סוגי הבעיות הרפואיות הרלוונטיות לקשישים.

 

קבלו המלצות

המלצה היא אינדיקציה מעולה לרמת המקצועיות של כל בית אבות ולשביעות הרצון ממנו. את ההמלצות אפשר בין היתר לאסוף מקרובים שנמצאים בעצמם בבית אבות, או על בסיס מידע שקיים באתרי אינטרנט ורשתות חברתיות. הבעיה עם המלצה היא שלא כל בית אבות שמתאים לאדם מסוים בהכרח יתאים גם עבורנו. לכן, המלצות לא אמורות לבוא על חשבון התאמה אישית אלא להצטרף אליה.

 

הגיעו לסיור התרשמות

האמת היא שלא חייבים לבחור בית אבות רק לפי מידע תאורטי או אפילו המלצות. בפועל, מה שהכי כדאי לעשות זה להגיע לפחות פעם אחת לסיור התרשמות. אם בית האבות מיועד לבני משפחה וקרובים, מאוד מומלץ להגיע יחד איתם בשעות שונות של היום. כך ניתן להתרשם מהאווירה הכללית בבית האבות, מהיחס של הצוות כלפי הדיירים וכמובן מהחדרים. כמו כן, סיור התרשמות הוא הזדמנות מעולה לשוחח עם הצוות ולהכיר אותם.

בית אבות